W jaki sposób konserwuje się klimatyzację?
-
Hits: 1594
Każde urządzenie mechaniczne wymaga pielęgnacji i konserwacji.
Podobnie jest z klimatyzatorami, ponieważ w procesie chłodzenia wydziela się w nich spora ilość wilgoci, wpływająca na rozwój mikroorganizmów.Ma na to wpływ przepompowywanie powietrza, w którym jest kurz, pył, zarodniki grzybów, pleśń i bakterie, przez wymienniki ciepła – parownik i skraplacza sprawia.
- Mimo że każdy klimatyzator wyposażony jest w filtry mające oczyszczać przepływające przezeń powietrze, prędzej czy później wszystkie te mikroorganizmy osiadają na wymiennikach ciepła, łopatkach wentylatora oraz na tacach ociekowych.
Domowa pielęgnacja
- Podstawą czyszczenia domowej klimatyzacji jest systematyczne przetarcie wylotu i wlotu zwykłą ściereczką. Dzięki temu usunięty zostanie kurz, który osiada na urządzeniu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jego nadmiar może mieć w przyszłości wpływ na jakość pracy klimatyzatora.
- Jeżeli na zewnętrznych częściach maszyny zobaczymy zabrudzenia, które nie chcą usunąć się suchą szmatką, można użyć wody z szarym mydłem.
- Niezwykle istotnym elementem każdego klimatyzatora jest filtr, który powinien być czyszczony przez użytkowników co około dwa tygodnie. Najlepszym sposobem usuwania zanieczyszczeń z filtra jest użycie odkurzacza. W razie potrzemy można również wyprać do w wodzie.
-
Profesjonalna konserwacja
- Mniej więcej co rok, powinno zlecić się czyszczenie wnętrza i podzespołów klimatyzatora przeszkolonym serwisantom. Takie działanie wymaga zdjęcia obudowy i na ogół demontażu niektórych elementów. W celu pozbycia się osadów konieczne jest często użycie specjalnych substancji chemicznych, będących na wyposażeniu firm serwisujących. Miejscem wewnątrz obudowy, o którego czystość należy dbać szczególnie jest taca, w której zbierają się skropliny. Tam przede wszystkim rozwijają się chorobotwórcze mikroorganizmy porywane przez pracujący wentylator.