Do domu musi wpadać świeże powietrze, a to zużyte powinno być z niego usuwane. W zużytym powietrzu znajduje się wiele substancji szkodliwych dla człowieka, a także para wodna. Mieszkanie niewentylowane po prostu zawilgnie, i będzie idealnym miejscem dla rozwoju bakterii, pleśni i drobnoustrojów. W źle wentylowanym mieszkaniu gromadzi się sporo dwutlenku węgla, który dla człowieka jest szkodliwy, a w dużej ilości nawet trujący. Lokatorzy takich mieszkań uskarżają się ba bóle głowy i duszności w domu nawet, gdy nie wykonują w nim żadnej wymagającej wysiłku pracy. Dobra wentylacja w mieszkaniu pomaga nam się również pozbyć przykrych zapachów, które czasami pochodzą z przypalonego jedzenia w kuchni czy mocnych detergentów używanych do czyszczenia łazienki. Jakim cudem specjaliści mogą zmusić powietrze do tego, by poruszało tak, jak oni chcą?
Odciepłego,dozimnego
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, jak w naturalny sposób porusza się powietrze. Zawsze to ciepłe powietrze ucieka w kierunku zimnego, a nie odwrotnie. Dlatego kluczem do sukcesu jest to, aby tak zamontować kanały i kształtki wentylacyjne, by powietrze samo przechodziło pożądanymi przez nas ścieżkami. Dlatego też kanały i kratki wentylacyjne montuje się pod sufitem. Ciepłe powietrze unosi się do góry i ucieka kratką, zabierają ze sobą zanieczyszczenia, które się w nim znajdują, a zimne opada w kierunku podłogi i podnosi się podczas ogrzewania zgarniając kolejne zanieczyszczenia.
Wskalimieszkania
Gdy znamy już główną zasadę poruszania się powietrza, musimy przełożyć ją na całe mieszkanie. Najwięcej czasu spędzamy w pokojach, więc właśnie do nich powinno dostarczane być świeże powietrze. Z kolei najszybciej zawsze chcemy wietrzyć łazienkę i kuchnię – tam więc powinny znaleźć się wywiewy. Powietrze, które wpadnie do sypialni, stopniowo będzie się nagrzewać i zbierać zanieczyszczenia po to, aby powędrować z nimi do łazienki, gdzie ulotni się kratką na zewnątrz.