Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływ na komfort mieszkańców, jak również na domowy budżet. Decydując się na wykonanie odpowiedniej instalacji grzewczej, należy wziąć pod uwagę w jaki sposób, będzie przygotowana woda użytkowa.
Ogrzewaniegazowe
Grzewcze urządzenia gazowe są zazwyczaj niewielkie i bezobsługowe. Można nimi ogrzewać zarówno dom, jak i wodę użytkową. Decydując się na ich montaż można wybrać między kotłem jednofunkcyjnym oraz dwufunkcyjnym. Kocioł jednofunkcyjne spełnia rolę centralnego ogrzewania, natomiast po podłączeniu do niego odpowiednio dużego zasobnika na wodę, pełni także funkcję podgrzewacza wody. Kocioł dwufunkcyjny jest natomiast kotłem grzewczym z przepływowym podgrzewaczem wody. Tego typu kocioł wyposażony jest dodatkowo w zawór trójdrogowy, kierujący czynnik grzewczy na potrzeby ogrzewania lub podgrzewania wody.
Pompaciepłapowietrze/woda
Pompa ciepła typu powietrze/woda do ogrzewania wody wykorzystuje, dostępne bez ograniczeń powietrze atmosferyczne. Pompa ciepła może pełnić taką samą rolę jak kocioł węglowy, gazowy lub elektryczny. Innymi słowy służy do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Wybierając pompę ciepła stajemy zazwyczaj przed dylematem, czy sprawdzi się ona w naszym klimacie. Otóż nowoczesne pompy ciepła mogą efektywnie pracować nawet przy temperaturze wynoszącej -25 stopni Celsjusza. Większość z nich daje bardzo dobre efekty przy temperaturze -10 stopni. Podgrzewacze elektryczne Innym sposobem ogrzewania wody użytkowej są elektryczne podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe.
Na rynku znajdziemy takie, które mieszczą w sobie 5 litrów, jak i takie mające pojemność 300 litrów. Ich moc grzewcza wynosi zazwyczaj od 1,5 do 2 kW. Podgrzewacze przepływowe z kolei to takie, które podgrzewają wodę dopiero po odkręceniu kranu. W tym wypadku korzystanie z prysznica będzie możliwe dopiero, jeśli moc podgrzewacza będzie odpowiednio duża.